Search

2021 municipal general elections: the results of your region

Updated: Nov 18, 2021



Baie D'urfé

Mayor

-Heidi Ektvedt (Elected by acclamation)


Councillor by Position

Position 1 - Nicolas Drouin (Elected by acclamation)


Position 2 - Wanda Lowensteyn (Elected by acclamation)


Position 3 - Janet Ryan (Elected by acclamation)


Position 4 - Nadia Bissada


Position 5 - Brigitte Chartrand


Position 6 - Stephen Gruber (Elected by acclamation)


Beaconsfield

Mayor

- Georges Bourelle


Councillor by District

District 1 - Dominique Godin (Elected by acclamation)


District 2 - Martin St-Jean


District 3 - Rob Mercuri (Elected by acclamation)


District 4 - David Newell (Elected by acclamation)


District 5 - Roger Moss


District 6 - Peggy Alexopoulos


Dollard-Des Ormeaux

Mayor

- Alex Bottausci (Elected by acclamation)


Councillor by District

District 1 - Laurence Parent (Elected by acclamation)


District 2 - Errol Johnson


District 3 - Max Mickey Guttman


District 4 - Tanya Toledano


District 5 - Morris Vesely


District 6 - Valérie Assoiuline


District 7 - Ryan Brownstein


District 8 - Anastasia Assimakopoulos


Dorval

Mayor

- Marc Doret


Councillor by District

District 1 - Paul Trudeau


District 2 - Pascal Brault


District 3 - Robert (Bob) Lesage


District 4 - Nicole Duchastel (Elected by acclamation)


District 5 - Christopher von Roretz (Elected by acclamation)


District 6 - Jean-François Leroux (Elected by acclamation)


Kirkland

Mayor

- Michel Gibson


Councillor by District

District 1 - Mike Brown (Elected by acclamation)


District 2 - Luciano Piciacchia (Elected by acclamation)


District 3 - Nancy Kokinasidis


District 4 - Domenico Zito


District 5 - Stephen Bouchard


District 6 - John Morson (Elected by acclamation)


District 7 - Paul Dufort


District 8 - Karen Cliffe


Pointe-Claire

Mayor

- Tim Thomas


Councillor by District

District 1 - Erin Tedford


District 2 - Paul Bissonnette


District 3 - Kelly Thorstad-Cullen


District 4 - Tara Stainforth


District 5 - Cynthia Homan


District 6 - Bruno Tremblay


District 7 - Eric Stork


District 8 - Brent Cowan


Sainte-Anne-de-Bellevue

Mayor

- Paola Hawa


Councillor by District

District 1 - Ryan Young (Elected by acclamation)


District 2 - Jean-Pierre Cardinal


District 3 - Daniel Boyer (Elected by acclamation)


District 4 - Thomas Broad


District 5 - Yvan Labelle (Elected by acclamation)


District 6 - Denis Gignac (Elected by acclamation)



Senneville

Mayor

- Julie Brisebois (Elected by acclamation)


Councillor by District

District 1 - Stephen Lee (Elected by acclamation)


District 2 - Pierre Matuszewski


District 3 - Christopher Jackson


District 4 - Michelle Jackson Trepanier


District 5 - Dennis Dicks


District 6 - Tanya Narang



Mayors and Councillors by Borough

Lachine

Mayor

- Maja Vodanovic


Councillor

- Vicki Grondin


L'Île-Bizard-Sainte-Geneviève

Mayor

- Stéphane Côté


Pierrefonds-Roxboro

Mayor

- Dimitrios (Jim) Beis

 

SOURCE: https://donnees.electionsmunicipales.quebec/results.html?v=66142






667 views0 comments
CIBC-Banner_edited.jpg